Facebook Api Nedir?

Facebook Api, Facebook  uygulaması geliştiren bireylerin ortaya çıkardıkları uygulamayı Facebook’la senkronize etmelerine yardımcı olan bir çalışma yöntemidir. Kişisel kullanıcıların hemen her gün kullandığı yapının geri plandaki çalışma mantığını vurgulayan api geliştiricinin daha fonksiyonel, kolay ve entegre projeler yaratmasına imkan sağlıyor. Yalnız sosyal medya platformları üzerinde kullanılmaktan çok daha öte özellikleri bulunan api’ler sitelerin birbirlerinin anladığı dilden konuşmasına imkan tanıyor. Proje ve ürün yöneticilerinin bilmek zorunda olduğu bir çalışma mantığını da bünyesinde barındırıyor. Günlük yaşamda kullandığınız web sitelerinin hemen hemen hepsinde görebileceğiniz yapıya “Beğen Butonu” örnek verilebilmekte. Herhangi bir web sitesinde görülen içeriğin beğen komutu ile Facebook ortamında gözlenebilir olması yapıyı doğrudan açıklıyor

Facebook Api

Facebook Api Key

Facebook’ta uygulama geliştiren her geliştiricinin “Facebook Api Key” ihtiyacı olacaktır. Web sitesi sahiplerinin beğen, gönder butonlarını sitelerine koyabilmeleri içinde ihtiyaç duyulacak bir anahtardır. Graph Api etkileşimli bir uygulama için API anahtarı ihtiyacı olacaktır ve bu anahtarı almak isteyen geliştiricinin Facebook Geliştirici Websitesi’ne üye olması gerekmektedir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından platform geliştiriciye App ID ve App Secret adında iki ayrı anahtar sunacaktır.

Facebook Api Kullanımı

Facebook api alabilmek adına hiyerarşik olarak bazı aşamaları geçmek gerekiyor.

Öncelikle;

  • Facebook hesabınıza giriş yapınız.
  • https://developers.facebook.com/apps adresini ziyaret ediniz.
  • Add a New App bölümünü tıklayınız ve karşınıza çıkan platform seçeneklerinden uygun olanı seçtikten sonra gerekli bilgileri doldurunuz.
  • Adımları doğru bir şekilde tamamladığınızda İOSAndroidFacebook Canvas ya da internet sitesi için bir api’ye sahip olmuş olacaksınız.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık