Facebook Ödeme Kuralları

Yaşınız on sekizden (18) küçükse Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini yalnızca ebeveyniniz veya vasiniz gözetiminde kullanabilirsiniz. Ödeme Koşulları’nı ebeveyniniz veya vasiniz ile birlikte gözden geçirerek tüm hak ve sorumluluklarınızı anladığınızdan emin olun

Size kolaylık sağlamak için bilgileri birkaç bölüm başlığı altında sunuyoruz ancak hem size hem de bize ait hak ve sorumlulukları anlamak için bu Topluluk Ödeme Koşulları’nın (“Ödeme Koşulları”) tamamını dikkatle okumalısınız.

Facebook Ürünleri aracılığıyla ödeme yaptığınızda, ödemelerinize veya hesabınıza ilişkin tüm önemli bilgileri size elektronik ortamda iletebileceğimizi kabul etmiş olursunuz.

Mali bilgilerinizin gizliliğini korumak bizim için önemlidir. Hangi bilgileri paylaşıp hangilerini paylaşmadığımız ve bilgilerinizi nasıl güvende tuttuğumuz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Yıllık Gizlilik Bildirimimizi içeren ABD ve Kanada’daki kullanıcılara yönelik Gizlilik İlkemizi ve ABD ve Kanada dışındaki kullanıcılara yönelik Gizlilik İlkemizi gözden geçirin.

1. Ödeme Yapma

 1. Ödeme bilgileri. Facebook Ürünleri aracılığıyla bir ödeme yaparken, geçerli bir ödeme bilgisi sağlamayı kabul edersiniz. Ödeme bilginizi başarıyla eklemenizin ardından, Facebook Ürünleri aracılığıyla ödeme özelliklerini kullanarak işlem başlatmanıza izin veririz.
 2. Ücretlendirme. Toplam ücrete ödemekle sorumlu olduğunuz vergiler, ek ücretler ve nakliye giderleri de dahil olabileceğinden işlemin detaylarına dikkat edin.
 3. İlave koşullar. İşlemi doğrulamadan önce tarafınıza, belirli bir ödemeyle ilgili ilave koşullar sunulabilir (fiziksel ürünler için nakliye koşulları gibi). Söz konusu işlem, bu ek koşullara da tabi olacaktır.
 4. Abonelikler. Bir uygulama veya uygulamanın içindeki bir özellik için abonelik satın alırsanız ödeme bilginize derhal bir fatura keseriz ve her abonelik dönemi başında bunu tekrarlarız. Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özellikleri ile satın alınan abonelikler aşağıdaki koşullara tabidir:
  1. Ücretsiz deneme süresi sunuluyorsa ve ücretsiz deneme süresi boyunca aboneliğinizi iptal etmezseniz ücretsiz deneme süresinin sonunda ve takip eden her abonelik döneminin başında tarafınıza fatura kesilir.
  2. Aboneliklerinizi dilediğiniz zaman Hesap Ayarları sayfasından iptal edebilirsiniz.
  3. Bir aboneliği iptal ederseniz abone olduğunuz uygulamaya veya özelliğe abonelik döneminin sonuna kadar erişebilirsiniz. Abone olduğunuz bir uygulama veya özelliğin aboneliğiniz sürerken erişilemez duruma gelmesi halinde bir sonraki abonelik döneminin başında tarafınıza fatura kesilmez.
 5. Kişiler Arası Transferler. Kendi takdirimize bağlı olarak, fonların kişiler arası transferine (“P2P”) olanak verebiliriz. Messenger hizmeti üzerinden P2P’yi kullandığınızda aşağıdaki koşulları kabul etmiş olursunuz:
  1. 18 yaşın altındaysanız P2P’yi kullanamazsınız.
  2. İşlemi tamamlamak için daha fazla bilgi sağlamanızı isteyebiliriz.
  3. P2P işletmelerin kullanımına, ticari kullanıma veya ticaret işlemlerine yönelik olarak tasarlanmamıştır ve bu gibi kullanımlar tarafımızca herhangi bir bildirimde bulunulmadan her an sonlandırılabilir. İşletme kullanımı, ticari kullanım veya ticaret işlemlerine yönelik kullanım tespit edildiğinde, işlemlerinizi geri çevirebilir veya beklemeye alabiliriz ya da fonlarınıza rezerv koyabiliriz.
  4. Bir P2P transferi almanız ve kabul etmeniz halinde yalnızca ödeme için değil, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla bir hakkı veya ters ibraz bedelini kaybetmeniz veya ödemenin rezerve edilmesi dahil olmak üzere, daha sonra herhangi bir sebeple ödemenin geçersiz kılınmasından doğabilecek üçüncü taraf ücretleri için de bize karşı sorumlu olursunuz. Yasaların izin verdiği en geniş ölçüde, parayı almak için ödeme bilginizden çekim yapma veya diğer yasal tedbirlere başvurma hakkımızı saklı tutarız.
  5. P2P kullanımı, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla üçüncü taraflardan kaynaklanan ücretler dahil olmak üzere (ödeme girişiminizin reddedilmesi halinde iptal ücretleri veya yetersiz fonlara ilişkin diğer ücretler gibi) belirli ücretler ödemenizi gerektirebilir.
  6. P2P yürürlükteki yasalara uygun şekilde kullanılmalıdır ve yasalara aykırı veya gayrimeşru hiçbir işlemle bağlantılı olarak kullanılamaz. Buna ek olarak, kendi konumunuzda yasadışı olmasa bile, aşağıdaki faaliyetlerle ilgili ödemeler yasaktır: (a) silahlar, cephane veya patlayıcılar ve (b) şans oyunları, yetenek oyunları, piyangolar, çekilişler veya fantezi sporlar. Yasadışı, gayrimeşru veya başka yollarla yasaklanan bir işlem bildirilir veya tespit edilirse aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, size bildirimde bulunmadan harekete geçme hakkımızı saklı tutarız: işlemlerinizi askıya almak, fonlarınıza rezerv koymak, Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini kullanmanızı sınırlandırmak, işlemi yetkili makamlara bildirmek veya hesabınızı tamamen dondurmak.
  7. P2P kullanımından kaynaklanan riskler sizin sorumluluğunuzdadır ve fonların ardındaki işlemler veya transferi alan ya da gönderen tarafın eylemleri veya kimliği konusunda hiçbir sorumluluk üstlenmeyiz. Sizinle bir ödemeyi gönderen arasında, fonlara ilişkin anlaşmazlıklar. Bir gönderici, bir P2P işlemi ardından ters ibraz talebinde bulunursa talebin doğruluğunu belirlemekten veya ödemenin yapılmasından sorumlu olmayız.
  8. Minnesota’da ikamet eden kişiler: P2P’den çıkmak için lütfen şu adrese kararınızı bildiren yazılı bir bildirim gönderin: Facebook Payments Inc., 1601 Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025. P2P’den çıkmanın Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini kullanarak başka işlemler yapabilmenizi etkileyebileceğini unutmayın.
 6. Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki Düzenlemeye Tabi Ödemeler. Bağış ödemesi gerçekleştirmek için Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler’i kullanan bir hayır kurumuna bağış yaptıysanız ve işletmenizin merkez ofisi ABD veya Kanada dışındaki bir ülkedeyse aşağıdaki koşullar geçerlidir: www.facebook.com/payments_terms/eu_regulated_payments.
 7. ABD’deki Geliştiricilere Yapılan Ödemeler. Facebook Ürünleri aracılığıyla içerik sunan geliştiricilere hizmet veren bir sınırlı ödeme tahsilatı aracısı konumundayız. Bu doğrultuda, ilgili içeriklerin satın alınması için geliştiriciler adına sizden ödeme kabul etme yetkimiz bulunmaktadır. Bir geliştiricinin içeriği için işlem ücretini bize eksiksiz olarak ödemeniz, ilgili geliştiriciye ödeme yapmanızla eşdeğerdir ve satın alınan içerik için ilgili geliştiriciye olan ödeme yükümlülüğünüzü karşılar.
 8. Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki Geliştiricilere Yapılan Ödemeler. Facebook Ürünleri aracılığıyla içerik sunan bir geliştiriciye ödeme yapmak için, size sağladığımız ve sadece Facebook Ürünleri aracılığıyla dijital içerik alışverişi yapmak üzere kullanılabilen hesabı kullanmanız gerekir. Bu hesaba kredi kartı, banka kartı, Facebook Hediye Kartı gibi farklı ödeme yöntemleriyle yükleme yapabilirsiniz.
 9. Bağışlar. Facebook Ürünleri aracılığıyla bir hayır kurumuna veya kişisel amaçlar için bağış toplamak üzere kullanıma sunduğumuz özellikleri kullanan birisine bağışta bulunursanız aşağıdaki koşullar geçerli olabilir:
  1. Bir hayır kurumuna bağışta bulunursanız bu bağışı bir hayır kurumuna katkı olarak yaptığınızı ve karşılığında herhangi bir mal veya hizmet almadığınızı kabul edersiniz. Vergi yasaları eyaletlere ve ülkelere göre değiştiğinden, lütfen bu bağışın vergiden düşülebilirliği hakkında bir vergi uzmanına danışın.
  2. Hayır Kurumu Bağışı Koşullarımız ve Kişisel Bağış Kampanyası Hizmet Koşullarımız dahil olmak üzere koşul ve ilkelerimize uymayan hayır kurumlarına veya kişilere yapılacak olan bağışlar için ödemeleri reddetme hakkımız saklıdır. İstediğiniz kişi veya kuruma bağışta bulunmak için ödeme yapmanızı reddedersek para iadesi alabilirsiniz.
  3. Kullanıcılar (“Bağış Kampanyası Oluşturan Kişiler”) tarafından, hayır kuruluşlarına destek olma amaçlı bağış kampanyaları oluşturulabilir. Bağış Kampanyası Oluşturan Kişi bir bağış kampanyasına yapılan her bağışa aynı miktarda katkıda bulunacağını taahhüt ederse Bağış Kampanyası Oluşturan Kişinin bu taahhüdünü yerine getireceğini garanti etmediğimizi kabul edersiniz. Bu tür bir bağış kampanyası aracılığıyla bir hayır kurumuna bağışta bulunursanız Bağış Kampanyası Oluşturan Kişinin taahhüdünü yerine getirmemesi gerekçesiyle bağışınız iade edilmez.
 10. Ayırtma İsteğinde Bulunma. Marketplace’te bir ürün için ayırtma isteğinde bulunduğunuzda (“Ayırtma İsteğinde Bulunma”), ürünün fiyatına göre belirlenen bir tutar için seçtiğiniz ödeme yönteminin sağlayıcısından ön onay alırız. Satıcı ürünü satıldı olarak işaretlediğinde, satıcı talebinizi 24 saat içinde kabul etmezse veya ikinizden birinin siparişi iptal etmesi gerekirse bu tutar size iade edilir.
 11. Garantiden Muafiyet. Satın aldığınız ürün veya hizmetlerin bizim tarafımızdan değil, satıcılar tarafından satıldığını kabul edersiniz. FACEBOOK ÜRÜNLERİ ÜZERİNDEN VEYA FACEBOOK ÜRÜNLERİ ARACILIĞIYLA SATILAN HERHANGİ BİR ÜRÜN YA DA HİZMETLE İLGİLİ ZIMNİ YA DA SARİH HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEYİZ.

2. Ödeme Yöntemleri

 1. Ödeme bilgileri. Size kolaylık sağlamak için kredi kartı, banka kartı, Facebook Hediye Kartları ve diğer ödeme yöntemleri gibi farklı kaynaklar kullanarak ödeme yapmanıza izin veriyoruz.
 2. Yetki. Bize bir ödeme bilgisi belirttiğinizde, bu ödeme bilgisini kullanmaya izniniz olduğunu teyit etmiş olursunuz. Bir işlem için ödeme yaptığınızda, ilgili tutarın tamamını işlem için belirlemiş olduğunuz ödeme bilgisinden tahsil etmemiz için bize (ve belirlediğimiz ödeme işlemcisine) yetki vermiş olursunuz. Ayrıca ilgili diğer işlem bilgileriyle birlikte bu ödeme bilgisini toplamamız ve saklamamız için bize yetki vermiş olursunuz. Ayrıca, kayıt altında tuttuğumuz ödeme bilgisi hakkında en güncel bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmak için, belirli ödeme kartı güncelleme hizmetlerini de kullanabiliriz. Bu hizmetlerin kullanım durumu, kartı veren kuruma göre değişiklik gösterir.
 3. Provizyon. Ödemeyi kredi kartı ya da banka kartıyla yapmanız halinde kartınızı aldığınız kurumdan ödeme tutarınızın tamamına kadar bir tutar için ön provizyon alabiliriz. Ödeme işlemi başlattığınız anda veya bundan kısa bir süre sonra kartınızdan ücret alınır. Bir işlemi tamamlanmadan iptal ederseniz söz konusu ön onaydan dolayı ilgili tutarı hemen kullanamayabilirsiniz.
 4. Başarısız ödemeler. İşleminizin neticesinde bankanız hesap aşım ücreti veya diğer bir ücret keserse söz konusu ücretin sorumluluğu sadece size ait olacaktır.
 5. Facebook Hediye Kartı Bakiyeleri. Facebook Hediye Kartları, Facebook Ürünleri aracılığıyla hediye kartı bakiyesi (“Hediye Kartı Bakiyesi”) oluşturmak için kullanılabilir. Bu Hediye Kartı Bakiyesi’ni daha sonra platformumuzda ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Hediye Kartı Bakiyeleri aşağıdaki koşullara tabidir:
  1. www.facebook.com/giftcards/redeem adresinde Hediye Kartınızın PIN numarasını girer ve Kullan’a tıklarsanız Hediye Kartının tutarını Hediye Kartı Bakiyenize yansıtırız. Hediye Kartınızın üzerindeki PIN numarasını bir kez girdikten sonra, Bakiyenize eklenen tutar ilgili Hediye Kartına geri yüklenemez.
  2. Yukarıda anlatıldığı şekilde www.facebook.com/giftcards/redeem adresinde dönüştürülen tüm Hediye Kartları, platformdaki geliştiricilere ödeme yapmak için özel olarak kullanılabilecek Hediye Kartı Bakiyeleri haline gelecektir. Tamamlamak istediğiniz ödeme işlemleri için Hediye Kartı Bakiyeniz kullanılacaktır. Hediye Kartı Bakiyeniz bir ödeme işlemini tamamlamak için yetersizse aradaki farkı telafi etmek için ilave bir ödeme yöntemi seçmenizi isteriz. Ancak belirli oyunlarda dönüştürülen Hediye Kartları, yalnızca ilgili oyunda veya aynı geliştiricinin diğer oyunlarında kullanılabilen bir tutara dönüşebilir.
  3. Banka olmadığımızdan, Hediye Kartı Bakiyeleri yatırım değildir ve faiz kazandırmaz. Hediye Kartı Bakiyeleri Federal Yatırım Sigorta Kurumu, Mali Hizmetler Tazminat Sistemi ya da kamusal alanda veya özel sektörde faaliyet gösteren herhangi bir kuruluş ya da sigorta sistemi tarafından sigorta altına alınmaz.
  4. Hediye Kartlarını Hediye Kartı Bakiyelerine dönüştürme işlemini ya da elinizdeki Hediye Kartı Bakiyesi’ni kullanabileceğiniz yöntemleri gerekli gördüğümüz an, önceden bildirimde bulunmaksızın ve yasaların izin verdiği en geniş ölçüde değiştirebiliriz.
  5. Bazı Facebook Hediye Kartlarında hediye ürün teklifleri bulunur. Hediye ürün teklifleri, Hediye Kartı paketi üzerinde yazan teklif dönemi sırasında katılımcı bir Facebook Hediye Kartını kullanan müşterilere açıktır. Hediye ürünü almak için, www.facebook.com/giftcards/redeem adresine gidin, istendiğinde Hediye Kartı PIN numarasını girin ve hediyenizi almak için talimatları izleyin. Bu hediye tekliflerinin son kullanım tarihiyle ilgili herhangi bir bildirim vermiyoruz. Ücretsiz hediye ürünleri farklılık gösterebilir. Ürünün ortalama perakende değeri yaklaşık bir ile on beş Amerikan Doları (1-15 $) arasındadır. Hediye ürün teklifleri diğer teklif veya indirimlerle birlikte kullanılamaz, takas edilemez veya paraya dönüştürülemez. Facebook Hediye Kartlarının ve www.facebook.com sitesinin kullanımı, diğer koşul ve şartlara tabi olabilir. Ayrıntılı bilgi için siteye bakın.
  6. Hediye Kartı Bakiyenizi tamamen veya kısmen satamaz ya da herhangi bir bölümünü Facebook Ürünleri dışından birine transfer edemezsiniz.
  7. Yasalar gerektirmediği sürece, Hediye Kartı Bakiyeleri paraya veya herhangi bir parasal değere çevrilemez.
  8. Facebook Hediye Kartları’nın ve Hediye Kartı Bakiyeleri’nin son kullanım tarihleri yoktur. Ancak Hediye Kartı Bakiyeleri, Sahipsiz Mülkiyet hükmümüze tabidir (aşağıda Kısım 3.6).
 6. Uyumsuzluk. Zaman zaman kullanmayı tercih ettiğiniz ödeme yöntemini desteklemeyen bir uygulama veya özellikle karşılaşabilirsiniz. Yine de farklı bir ödeme aracı (kredi veya banka kartı ya da cep telefonu operatöründen ödeme gibi) seçebilirsiniz.
 7. Mobil ödeme. Cep telefonu operatörüyle ödeme, size kolaylık sağlamak için sunduğumuz bir başka ödeme yöntemidir. Ödeme bilgisi olarak mobil ödemeyi kullanırsanız aşağıdaki koşulları kabul etmiş olursunuz:
  1. Mobil ödeme yöntemini seçerek; ödemeyi tamamlama veya iade etme, anlaşmazlıkları çözme, müşteri desteği sağlama veya ödemeyle ilgili diğer işlemleri gerçekleştirmek için cep telefonu operatörünüz ile hakkınızda bilgi alışverişi yapabileceğimizi kabul etmiş olursunuz.
  2. Tüm kesintiler, ücretler, cep telefonu tarifesi veya fatura dönemi değişiklikleri, mobil cihazınızdaki değişiklikler ve mobil ödeme yöntemini kullanmanız sonucu ortaya çıkabilecek her türlü sonuç sizin sorumluluğunuzdadır.
  3. Mobil ödemeyi kullanırsanız bu Ödeme Koşulları’nın yanı sıra cep telefonu operatörünüzün koşul ve şartlarına da tabi olursunuz.
  4. Cep telefonu faturanızda görünen herhangi bir kesinti veya ücret hakkında sorunuz varsa cep telefonu operatörünüzün müşteri hizmetleri bölümüyle irtibata geçebilirsiniz.
  5. Mobil ödeme kullanılması bazen kontrol edemediğimiz çeşitli teknik nedenlerden ötürü size geri ödenemeyecek ücret kesintilerine neden olabilir. Bu gibi durumlarda, jest olarak ödeme yapma hakkımız vardır ancak böyle bir yükümlülüğümüz yoktur.
 8. Boleto (Ön Ödemeli). Ödeme yöntemi olarak boleto kullanırsanız aşağıdaki koşulları kabul etmiş olursunuz:
  1. Para iadeleri. Teknik kısıtlamalar nedeniyle, YALNIZCA banka havalesi olarak geri ödeme yapabiliyoruz. Boleto ile alışveriş yapar ve sonrasında herhangi bir sebeple geri ödeme talep ederseniz geri ödemeyi almak için bir banka hesabınızın olması ZORUNLUDUR. Para iadesi talep edilirken verilen banka hesabı bilgileri, reklam hesabındaki bilgilerle aynı olmalıdır. Para iadesi süreci hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
  2. Güvenlik. Güvenlik sebebiyle veya ödemeyi işleme koymak ve size ödeme yaptığınız şeyi sağlamak için gerekli olan ilgili tüm bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmak için alışverişinizi erteleyebilir veya erişiminizi sınırlandırabiliriz.
  3. Bilgiler. Vergi numaranızı (CNPJ/CPF) saklayacağımızı kabul edersiniz. Ödemenizi işleme koymak için gerekli hakkınızdaki ek bilgileri, Brezilya hükümeti tarafından sağlanan federal vergi kimliği kaydı veritabanından almak için (üçüncü taraf bir işlemci üzerinden) vergi numaranızı kullanabiliriz. Ayrıca nihai vergi dokümanlarını gerektiği gibi Brezilya hükümetine göndeririz.

3. Yapabileceğimiz İşlemler

 1. İstek üzerine kullanım. Facebook Ürünleri aracılığıyla ödeme yapma olanağınızı istediğimiz zaman, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak iptal edebiliriz.
 2. Sorgulamalar. Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini kullanarak, gerek doğrudan gerekse üçüncü taraflar kanalıyla, kimliğiniz ve kredi derecenize ilişkin, gerekli gördüğümüz sorgulamaları yürütebileceğimizi kabul etmiş olursunuz.
 3. İptal hakkımız. İşlemin bu Ödeme Koşulları’nı veya Koşullar‘ı ihlal ettiğini veya işlemin iptalinin mali kaybı önleyebileceğini düşünmemiz halinde herhangi bir işlemi iptal edebiliriz. Aynı zamanda dolandırıcılık veya yasadışı eylemler sonucu toplanan, transfer edilen, tahsis edilen veya satılan tüm Hediye Kartı Bakiyelerini veya Reklamveren Bakiyelerini iptal edebiliriz.
 4. Ödeme sınırlamaları. Sizin veya bizim bir mali kayba uğramamızı önlemek üzere bir ödemeyi belirli bir süre için erteleyebilir, bir işleme yönelik ödeme bilgilerini sınırlandırabilir, ödeme yapabilmenizi sınırlandırabilir veya hesabınızı dondurabiliriz.
 5. Bilgi paylaşımı. Mali kaybı ya da bir yasa ihlalini önleyeceğini düşünürsek sizin veya bizim bir mali kayba uğramamızı önlemek adına, ödeme bilginizin bağlı olduğu firmayla, emniyet birimleriyle veya etkilenen üçüncü şahıslarla (diğer kullanıcılar dahil) iletişime geçebilir ve sizinle ilişkili herhangi bir ödemenin detaylarını kendileriyle paylaşabiliriz.
 6. Sahipsiz Mülkiyet. Hediye Kartı Bakiyenizi veya Reklamveren Bakiyenizi ülkenizin, eyaletinizin veya bir diğer yönetim organının işlem görmeyen mülklere ilişkin yasalarında belirtilen süre boyunca kullanmazsanız ve Hediye Kartı Bakiyesine veya Reklamveren Bakiyesine sahip hesabınızı silerseniz veya hesabınızı kapatırsak ve hesabınızın eski haline döndürülmesi için gerekli şartları altı (6) ay boyunca yerine getirmezseniz yasalar uyarınca gerektiği durumlarda Hediye Kartı Bakiyenizle veya Reklamveren Bakiyenizle ilişkili fonların uygun yönetim organına gönderilmesi dahil, hesabınıza yasal yükümlülüklerimiz doğrultusunda işlem yapabiliriz.

4. İhtilaflar ve İşlem İptalleri

 1. Müşteri desteği. Aşağıdaki 4.2, 4.3, 4.4 ve 4.5 kısımlarına tabi olmak üzere, bir ödeme işleminden kaynaklanan anlaşmazlıklarda üçüncü taraflarla iletişimde size yardımcı olmak adına Destek Merkezimizde çeşitli araçlar sunuyoruz.
 2. Altta yatan işlemlerde yükümlülükten muafiyet. Herhangi bir üçüncü tarafla bir işlem gerçekleştirmeniz ve satın aldığınız mal veya hizmetler ya da yaptığınız bir bağış konusunda bir ihtilaf yaşamanız halinde ticari işleme konu olan mal veya hizmetlere ya da üçüncü tarafın bağışınızı kullanma biçimine ilişkin herhangi bir yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Asıl sorumluluğumuz, ödeme işleminizi gerçekleştirmektir. Yasalar uyarınca aksi gerekmediği sürece tüm ödemeler nihaidir. Siparişiniz herhangi bir nedenden dolayı size teslim edilemeyecek olursa ödemenizin size iade edilmesini talep edebilirsiniz.
 3. Dolandırıcılık Uyarısı. Facebook Ödemeleri’nin dolandırıcılık amaçlı işlemler için kullanılması, herhangi bir başvuru olmaksızın para kaybına neden olabilir. Eyalete özel dolandırıcılık bildirimleri için aşağıdaki kısım 6’yı inceleyin.
 4. Tarafımıza bildirim görevi. Hesabınızda herhangi bir izinsiz ya da sorunlu işlemin gerçekleştirildiğini düşünüyorsanız olası bir mali kaybı önleyebilmemiz için, bizi bundan derhal haberdar etmeyi kabul edersiniz. Ödemeyi takip eden 30 gün içerisinde itirazınızı tarafımıza göndermediğiniz sürece, bize karşı söz konusu ödemeden kaynaklanan veya başka bir şekilde ödemeyle ilgili olan tüm haklarınızdan yasaların izin verdiği en geniş ölçüde feragat etmiş olursunuz.
 5. Müdahale. Sizinle bir geliştirici arasındaki ödemeler ile ilgili ihtilaflara müdahale edebiliriz, ancak bu yönde herhangi bir yükümlülüğümüz yoktur.
 6. Teknik zorluklar. Ödemenizin başarısız olmasına sebep olan teknik bir arıza ya da hizmet kesintisi yaşarsanız işleminizin daha sonraki bir zamanda tamamlanmasını talep edebilirsiniz.

5. Bu Ödeme Koşullarına İlişkin Bildirimler ve Düzeltmeler

 1. Tarafınıza gönderilen bildirimler. Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini kullanarak, ödemelerinize veya hesabınıza ilişkin tüm önemli bilgileri size elektronik ortamda iletebileceğimizi kabul etmiş olursunuz. Söz konusu bildirimleri aynı zamanda internet sitemizde yayınlayabilir veya tarafımıza daha önce temin etmiş olduğunuz bir e-posta adresine ya da yazışma adresine gönderebiliriz. İnternet sitesi ve e-posta bildirimlerinin, gönderim veya yayınlama tarihini takip eden 24 saat içinde alındığı, yazışma adresi kanalıyla gönderilen bildirimlerin ise gönderim tarihini takip eden üç (3) iş günü içinde alındığı kabul edilir.
 2. Tarafımıza yapılacak bildirimler. Aksi belirtilmediği sürece, Facebook Ürünleri aracılığıyla yapılan ödemeler ve bu Ödeme Koşulları ile ilgili bildirimler, tarafımıza aşağıdaki yazışma adresi kanalıyla gönderilmelidir: Facebook, Attn: Legal Department, 1601 Willow Avenue, Menlo Park, California, 94025.
 3. Değişiklik yapma kuralları. Bu Ödeme Koşullarını gerekli olduğunu düşündüğümüzde önceden bildirimde bulunmaksızın herhangi bir zamanda yasaların izin verdiği en geniş ölçüde güncelleyebiliriz. Tüm işlemler, işlemi onayladığınız anda yürürlükte olan Ödeme Koşulları’na tabi olacaktır.

6. Eyalet Bildirimleri – Müşteri Şikayetleri ve Dolandırıcılık Bildirimleri

Aşağıdaki hükümler, sadece Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler’i kullanan kullanıcılar için geçerlidir:

 1. Alaska’daki kullanıcılar: Bu internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilen para aktarımı işlemleriyle ilgili endişeleriniz varsa 907-465-2521 numaralı telefondan; PO Box 110807, Juneau, AK 99811-0807 adresinden ya da msb_licensing@alaska.gov e-posta adresinden Alaska Banka ve Menkul Kıymetler Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz. Çözümlenmeyen meseleler için http://www.nmlsconsumeraccess.org/ internet sitesinden şikayette bulunabilirsiniz.
 2. Arkansas’taki kullanıcılar: Bu internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilen para aktarımı işlemleriyle ilgili endişeleriniz varsa (501) 324-9260 numaralı telefondan ve (800) 981-4429 numaralı yardım hattından Arkansas Devlet Tahvilleri ile iletişime geçebilirsiniz. 1 Commerce Way, Suite 402, Littler Rock, Arkansas 72202 veya ASDInfo@Arkansas.gov adresinden de iletişime geçebilirsiniz. Çözümlenmeyen meseleler için http://www.securities.arkansas.gov. internet sitesinden şikayette bulunabilirsiniz.
 3. Kaliforniya’daki kullanıcılar: Bu internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilen para aktarımı işlemleriyle ilgili şikayetleriniz varsa Department of Financial Protection ile iletişime geçmek için 1-866-275-2677 numaralı ücretsiz hattı arayabilir veya Department of Financial Protection and Innovation, Attn: Consumer Services, 2101 Arena Boulevard, Sacramento, CA 95834 adresine posta gönderebilirsiniz. Ayrıca https://dfpi.ca.gov/file-a-complaint adresinden de şikayette bulunabilirsiniz.
 4. Colorado’daki kullanıcılar: Ödeme emri satışı, para transferi ve diğer para veya kredi ödemesi araçları dahil Colorado’da para aktarımı işlemleri gerçekleştiren, FDIC sigortalı finansal kuruluşlar haricindeki kişi ve kurumların, Para Aktarma Aracıları Yasası, Başlık 11, Madde 110, Colorado Revize Tüzükler uyarınca Colorado Bankacılık Bölümü tarafından lisanslanması gerekmektedir. İŞLEMİNİZ – GÖNDERDİĞİNİZ PARA ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz varsa, yardım almak için işleminizi gerçekleştiren Para Aktarma Aracısı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankacılık Bölümü’nün bu bilgilere erişimi yoktur. Colorado’da ikamet ediyorsanız ve PARA AKTARMA ARACISI – PARANIZI GÖNDEREN ŞİRKET hakkında bir şikayetiniz varsa TÜM şikayetleri yazılı olarak göndermeniz gerekmektedir. Lütfen Colorado Bankacılık Bölümü’nün internet sitesinde yer alan Şikayet Formu’nu doldurun ve posta veya e-posta yoluyla bu belgeyi ve şikayetinizi destekleyen diğer tüm belgeleri şu adreslerden Bankacılık Bölümü’ne gönderin: Colorado Division of Banking, 1560 Broadway, Suite 975, Denver, CO 80202, e-posta: DORA_BankingWebsite@state.co.us, internet sitesi: https://banking.colorado.gov/industry/money-transmitters.
 5. Florida’daki kullanıcılar: Florida Eyaletinde bulunan bir kullanıcıysanız ve Facebook Payment Inc. şirketiyle ilk temasınızdan sonra Facebook Payments Inc. ile halen çözüme ulaşmamış bir para aktarımı işlemine dair bir şikayetiniz varsa lütfen sorunuzu Florida Office of Financial Regulation, 200 E. Gaines Street, Tallahassee, FL 32399-0376, ABD adresine yazılı olarak veya 1-800-848-3792 numaralı telefonu arayarak bildirin.
 6. Illinois’deki kullanıcılar: Illinois Eyaletinde bulunan bir kullanıcıysanız ve Facebook Payment Inc. şirketiyle ilk temasınızdan sonra Facebook Payments Inc. ile halen çözüme ulaşmamış bir para aktarımı işlemine dair bir şikayetiniz varsa lütfen sorunuzu 1-888-473-4858 numaralı telefondan Illinois Finansal ve Profesyonel Düzenlemeler Dairesi’ne bildirin.
 7. Maryland’deki kullanıcılar: Maryland Eyaleti’nin Finansal Düzenlemeler Komisyonu, Maryland’de ikamet eden kişilerin Facebook Payments Inc., lisans numarası 9180 ile ilgili tüm sorularını veya şikayetlerini Commissioner of Financial Regulation, Attention: Consumer Services Unit, 500 North Calvert Street, Suite 402, Baltimore, Maryland 21202 adresinden kabul etmektedir. Komisyonun ücretsiz telefon hattı: 1-888-784-0136.
 8. Minnesota’daki kullanıcılar: Dolandırıcılığı veya dolandırıcılık şüphesini bildirmek istiyorsanız internet üzerinde Destek Merkezi‘nden veya 1-866-238-8605 numaralı ücretsiz müşteri destek hattımızdan Facebook Payments Inc. müşteri desteği bölümüyle iletişime geçin.
 9. New York’taki kullanıcılar: Facebook Payments Inc., New York Eyaleti Finansal Hizmetler Dairesi’nin düzenlemelerine tabi olan lisanslı bir para aktarma aracısıdır. New York’taki müşteriler, çözümlenmemiş şikayetlerini Consumer Assistance Unit, NYS Department of Financial Services, One Commerce Plaza, Albany, NY 12257, 1-877-BANK-NYS (1-877-226-5697) ve www.dfs.ny.gov/consumer/fileacomplaint.htm adreslerine iletebilirler.
 10. Teksas’taki kullanıcılar: Şikayetiniz varsa öncelikle internet üzerinde Destek Merkezi‘nden veya 1-866-238-8605 numaralı ücretsiz müşteri destek hattımızdan Facebook Payments Inc. müşteri desteği bölümüyle iletişime geçin. Facebook Payments Inc. ile bir para aktarımı veya döviz kuru işlemine dair halen çözüme ulaşmamış bir şikayetiniz varsa lütfen şikayetinizi aşağıda belirtilen yere bildirin: Texas Department of Banking, 2601 North Lamar Boulevard, Austin, Texas 78705, 1-877-276-5554 (ücretsiz hat), www.dob.texas.gov.

7. Ek Koşullar

 1. Hizmet Koşulları ve koşul ihtilafları. Facebook Ürünleri aracılığıyla sunduğumuz ödeme özelliklerini kullanımınızda Hizmet Koşullarımız (“Koşullar”) geçerlidir. Bu Ödeme Koşulları ile Koşullar arasında herhangi bir ihtilaf olması halinde, Ödeme Koşulları bağlayıcı olacaktır.
 2. Kanunlarda ihtilaf. Bazı ülkeler, Facebook Ürünleri aracılığıyla yapılacak ödemeleri sınırlayabilir veya yasaklayabilir. Bu Ödeme Koşulları dahilindeki hiçbir hüküm, söz konusu ülkedeki yasaları hükümsüz veya geçersiz kılacak şekilde yorumlanmamalıdır.
 3. Çeviriler. Bu Ödeme Koşulları İngilizce (ABD) yazılmıştır. Bu Ödeme Koşulları’nın herhangi bir çevirisinin İngilizce yazılmış metinle çelişmesi halinde, İngilizce metin geçerlidir.
 4. Ticari yaptırımlar. Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini; Amerika Birleşik Devletleri ambargosu altında bulunan veya ABD ya da ABD dışında yürürlükte olan ticari yaptırımları ihlal eden faaliyet, kişi veya kurumlarla bağlantılı olarak kullanmamalısınız.
 5. “Biz”. Yukarıdaki Kısım 7.1’i sınırlandırmaksızın “bize”, “bizi”, “biz” veya “bizim” ifadeleriyle şu kurumlara atıfta bulunulmaktadır:
  1. Ödeme bilgilerinizi saklıyorsanız veya Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler’i kullanıyorsanız ve ikamet ettiğiniz veya işinizin bulunduğu asıl yer ABD veya Kanada’daysa, bu Ödeme Koşulları sizinle Florida merkezli bir kuruluş olan Facebook Payments, Inc. arasındadır.
   1. Facebook Payments Inc. şirketinin Gizlilik İlkesi‘ni görmek için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://www.facebook.com/payments_terms/privacy.
   2. Facebook Payments Inc. Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli yargı bölgelerinde lisanslı bir para aktarma aracısıdır. Facebook Payments Inc. şirketinin Para Aktarma Aracısı Lisanslarını görmek için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://www.facebook.com/payments_terms/licenses.
  2. Ödeme bilgilerinizi saklıyorsanız veya Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler’i kullanıyorsanız ve ikamet ettiğiniz veya işinizin bulunduğu asıl yer ABD veya Kanada dışında bir ülkedeyse, bu Ödeme Koşulları sizinle İrlanda Cumhuriyeti’nde özel bir limited şirket olan Facebook Payments International Ltd. arasındadır.
   1. Ancak, ikamet ettiğiniz veya işinizin bulunduğu asıl yer Brezilya ise ödemeniz doğrudan Facebook Online Serviços do Brasil Ltda tarafından bu Ödeme Koşulları doğrultusunda alınabilir.
   2. Tüm durumlarda, yukarıda Kısım 2.5’te tasarlandığı şekilde ödeme yöntemi olarak Hediye Kartı Bakiyesi kullanan işlemler Florida merkezli bir kuruluş olan Facebook Payments Inc. tarafından işleme konur.
   3. Facebook Payments International Ltd. şirketinin Gizlilik İlkesi‘ni görmek için lütfen www.facebook.com/payments_terms/EU_privacy adresini ziyaret edin
   4. Facebook Payments International Ltd., İrlanda Merkez Bankası’nın düzenlemelerine tabidir.
  3. Kısım 7.5.1 ve 7.5.2’de belirtilenler haricinde, Facebook Ürünleri aracılığıyla sunulan ödeme özelliklerini kullandığınız sürece, sizinle Facebook Inc. veya Facebook Ireland Limited arasındaki bu Ödeme Koşulları geçerli kalacaktır (Koşullar‘da belirtildiği üzere).
   1. Facebook Veri İlkesi‘ni görüntülemek için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://www.facebook.com/about/privacy
 6. “Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler”. Bu Ödeme Koşulları’nda kullanıldığı üzere, “Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler,” ödemelerin Facebook Payments Inc. veya Facebook Payments International Ltd. tarafından Facebook Ürünleri aracılığıyla mümkün kılındığı ödeme özelliklerine atıfta bulunmaktadır. Facebook Tarafından İşlenen Ödemeler ABD’de P2P, ABD ve ABD’de hayır kurumlarına yapılan bağışlar ve Facebook Ürünleri aracılığıyla dijital ürünler için geliştiricilere yapılan belirli ödemeleri kapsar.

Facebook tarafından 5 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan en güncel Topluluk Ödeme Koşulları bildirisiniz.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık