Facebook Pay Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Facebook online ödeme ve para gönderme / alma işlemlerinin yapılabileceği Facebook Pay özelliği hakkında bilgi sahibi olmayan çokça Türk kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Facebook Pay ile ilgili sıkça sorular soruları sizler için tek konuda birleştirdik ki FP (Facebook Pay) hakkındaki yanlış bilgilerden arınmış olun.

Facebook Pay ile ilgili en popüler soru, ödeme aracını kullanan kullanıcıdan ücret kesintisi yapılır mı?

Facebook INC, Facebook Pay kullanılarak yapılan ödemelerden ücret kesintisi yapmaz. Ancak, PayPal (Türkiye’de kullanıma kapalı) belirli türdeki işlemler için kullanıcılarından ücret alabilir. Ayrıca, kişisel bağış kampanyaları için ödeme alan kişilerden veya Facebook’ta satış yapan işletmelerden (Facebook MarketPlace üzerinden ücreti Facebook’ta ödemek Türkiye’de henüz aktif değil) ücret alınabilir.

Facebook Pay Facebook, Instagram ve Messenger’da güvenli şekilde ödeme yapmanızı sağlar.

Uygulamalarımızda kesintisiz bir ödeme deneyimi için, Facebook Pay’i zaman içinde daha fazla ülkede ve uygulamada daha fazla kişinin kullanımına sunmaya devam edeceğiz.

Ödeme yönteminizi ve hesap bilgilerinizi girdikten sonra, Facebook Pay’i kullanarak Facebook, Instagram ve Messenger’da alışveriş yapabilir, para gönderebilir veya bağışta bulunabilirsiniz (Özelliğin kullanılabilirliği ve kullanım örnekleri ülkeye göre değişiklik gösterebilir).

Facebook ve Messenger’da Facebook Pay’i aktif etmek;

 1. Haber Kaynağınızın sağ üst köşesindeki  simgesine tıklayın.
 2. Ayarlar‘ı seçin ve sol taraftan Facebook Pay‘e tıklayın.

Instagram’da Facebook Pay’i aktif etmek ;

 1. Sağ alttaki  simgesine dokunun.
 2. Sağ üstteki  simgesine dokunun.
 3. Siparişler ve Ödemeler‘i seçin.

Facebook Pay’i Kimler Kullanabilir?

Facebook Pay, Facebook Pay’e bağlayabilecekleri bir ödeme yöntemi (ör. kredi kartı, banka kartı veya PayPal hesabı) olan kişilerin kullanımına açıktır. Kabul edilen ödeme yöntemlerinin işlem türüne göre değişebileceğini unutmayın.

Facebook Pay’i ilk aşamada az sayıda ülke ve uygulamada kullanıma sunuyor ve bu hizmeti zamanla daha fazla kişiye sunmayı hedefliyoruz.

Facebook Pay’e bir ödeme yöntemi ekleme hakkında daha fazla bilgi alın.

Facebook Pay’i Nerede Kullanabilirim?

Facebook Pay belirli ülkelerde Facebook, Instagram ve Messenger’da kullanılabilir (kullanım örnekleri değişiklik gösterir).

Facebook Pay’i şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Arkadaşlarınıza para gönderme,
 • Bir hayır kurumuna veya kişisel bağış kampanyasına bağışta bulunma,
 • Instagram’da ürün satın alma,
 • Marketplace’te ve gruplarda ürün alıp satma,
 • Oyun içi alışverişler yapma ve
 • Etkinlik biletleri alma.

Zaman içinde Facebook Pay’i daha fazla ülke ve uygulama için kullanıma sunacağız. Daha fazla bilgi almak için pay.facebook.com adresini ziyaret edin.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık