Facebook’ta Arkadaşımı Bulamıyorum!

Birisini engellediyseniz veya bu kişi sizi engellediyse, kişinin profilini görmezsiniz. Engellediğiniz kişilerin listesini nasıl göreceğinizi öğrenin.

Arkadaş olarak eklemek istediğiniz birini bulmakta sorun yaşıyorsanız sonuçları şehir, eğitim, iş ve ortak arkadaşlara göre filtreleyebilirsiniz.Arkadaşınızı adıyla aramak için:

  1. Facebook’u açın ve en üstte bulunan arama kutusuna arkadaşınızın adını yazın.
  2. Üst kısımda Kişiler‘e tıklayın.
  3. Soldaki Sonuçları Filtrele menüsünden şehir, eğitim, iş, ve ortak arkadaşlara göre filtre uygulayabilirsiniz.

Seçtiğiniz filtrelere bağlı olarak, arkadaşınız hakkında daha fazla bilgi girmeniz gerekebilir. Aramanıza istediğiniz kadar filtre uygulayabilirsiniz.Not: Arkadaşlarınızı bulundukları ağa göre aradığınızda, profillerinin Hakkında kısmıyla ilgili gizlilik ayarlarına bağlı olarak bazı kişiler arama sonuçlarında görünmeyebilir.

Buraya kadar paylaşılan bilgi, Facebook’un arkadaşınızı bulmanız için sizi yönlendirdiği temel açıklamalardır ve Facebook.Com adresinin Yardım sayfasından alıntı yapılmıştır.

Bu işlemleri yaptığınız halde, arkadaşlarınızı bulamıyorsanız biraz daha detaya girmek ve web’te arama stratejilerini kullanmak gerekebilir. Olabildiğince, anlaşılır şekilde – tane tane anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki örnekler ile detaylandırılmış adımları kullanarak sizlerde aradığınız arkadaşınızı sosyal medyada bulabilirsiniz.

Ortak arkadaşların, arkadaş listesini kontrol edin!

Eğitim, askerlik veya iş hayatında birbirimize çok yakın olduğumuzu hissettiğimiz arkadaşlarımızla aramıza giren zaman, ayrı düşmemize sebep olabilir. “Ad soyad” ile arama yaptığımızda ise istediğimizi sonucu alamayabiliriz.

Aradığımız kişiyi sosyal medya siteleri karşımıza çıkartmıyorsa, bizde ortak arkadaşlarımızı aramaya koyulmalıyız. Bulduğumuz ortak arkadaşın “arkadaş listesi” üzerinden, isim ile arama yaparak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Soyadı ile aramayı bırakmalısınız!

Eski arkadaşlarımızı Facebook’ta bulmak isterken büyük zorluklar yaşayabiliyoruz. Özellikle kadın kullanıcılar için bu durum hat safhadadır. Tanıştığımız zaman ki soyadı ile bugün ki soyadı farklı olabilir. İsim üzerinden arama yaparak, kişiler sekmesine giriş yaptıktan sonra; şehir, eğitim, iş gibi filtreleri kullanmak bizleri sonuca götürebilir.

Grup ve Sayfaları kontrol edin!

Aradığınız kişinin beğenmiş/takip ettiği sayfaları değerlendirin. Örneğin 2010 Oxford mezunları sayfası sizin için belirleyici olabilir. Hangi dönemde nereden mezun olduğunu biliyorsanız, sayfaların beğenenleri listesinde arama yapmak sizi sonuca götürecektir. 1990/2 tertiplerin sohbet sayfası da aynı şekilde aradığınız kişiye erişiminizde yol göstericilik rolünü üstlenebilir. İzmir şehir etkinlikleri sayfası gibi, yaşadığı şehirle ilgili bilgi / görsel paylaşımı yapılan sayfalarda hızla sonuca ulaştıracaktır.

Kısacası, aradığınız kişiyi Facebook’ta bulma ile ilgili problem yaşıyorsanız, yukarıdaki bilgilendirmeyi ve örneklerimizi uygulayarak aramaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemler dışında yüzlerce seçenek oluşturulabilir, sizlerde diğer ziyaretçilerimize destek amacıyla fikirlerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık