Facebook’ta Oto Sansür Revize Edildi!

Yapay zeka ile tüm paylaşımların anlık olarak kontrol edildiği Facebook, sansür kurallarında esnemeye gitti. Facebook, Instagram, WhatsApp gibi milyarlarca kişinin düzenli olarak ziyaret ettiği sosyal platformların sahibi Meta şirketi Gözetim Kurulundan yeni bir karar çıktı.

Facebook, içerik kontrolünde yetişkinlere özel içerik paylaşımına hiçbir zaman izin vermedi. Kullanıcıların paylaşımlarını da sürekli olarak inceleyerek, çeşitli yaptırımlara tabii tuttu. Hatta bazı fotoğraflarda herhangi bir ihlal olmasa bile yapay zeka tarafından çıplaklık gibi sebeplerden dolayı içerikleri kaldırıp, hesabı askıya aldı. Kullanıcıların hesaplarında meme ucunu belli eden ince tshirt giyilmiş fotoğraflarda cezai yaptırımlara tabi tutuldu.

Meta Gözetim Kurulu toplantısında alınan karar ile bazı esnemeler gerçekleştirildi. Böylece, Facebook ve Instagram için iki cinsiyeti kabul etmeyen hesaplar üstsüz fotoğraf paylaşımında bulunabilecekler. Yani, kendisini transeksüel gibi kadın veya erkek olmak dışında tutan cinsiyetler özgürleştirildi.

Oto Sansür kurallarının revize edilmesinin sebebi ise yapılan itirazlar. Kendisini transeksüel olarak tanımlayan bir çift üstsüz fotoğraf paylaşımında bulundu. Facebook bu fotoğrafı, yayından kaldırarak, hesabın paylaşım yapmak gibi bazı özelliklerini geçici süreyle kısıtlamış. Hesap sahibinin itirazı üzerine konu Meta Gözetim Kurulunun gündemine kadar çıkmış. Gözetim Kurulu ise hem Facebook hem de Instagram’da cinsiyet seçimine göre oto sansür kurallarını esnetme kararı vermiştir.

Facebook’ta üstsüz fotoğraf paylaşımı nasıl yapılır?

Çeşitli sebepler ile sosyal medya platformlarında üstsüz fotoğraf paylaşmak isteyen kadın hesaplarının sayısı milyonların üzerindedir. Hatta, Twitter gibi bazı platformlarda yetişkinlere özel içerik paylaşımı yapmak yasaldır. Peki Facebook’ta üstsüz fotoğraf paylaşmak için neler yapılması gerekiyor?

Kişisel hesap ayarlarınızdan, cinsiyetinizi diğer olarak seçmeniz gerekmektedir. Yani kadın veya erkek olarak tanımlanan hesaplar üstsüz fotoğraf paylaşamazlar. Paylaşmaları durumunda hesapları eskiden olduğu gibi askıya alınır, farklı cezalar ve paylaşım yasakları uygulanır.

Facebook Meme Ucu paylaşım kuralı değişikliği neleri etkiler?

Konuyla ilgili ön görülerimiz korkutucu düzeydedir. Çünkü, dünya genelinde milyonlarca çıplak kadın fotoğrafı paylaşımı yapmak ve bu paylaşımlardan trafik elde etmek isteyen hesaplar cinsiyetlerini değiştirecekler. Birkaç yıl içerisinde sahte LGBTİQA+ hesapları sosyal medyada büyük bir yer edineceklerdir. Sosyal medyanın yanı sıra Yazılı ve Görsel basında da cinsiyetsizleştirme çabaları yüksek paylaşımlar ile karşılaşmaktayız. Artık daha fazlasını göreceğiz gibi duruyor.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık