Aşı Karşıtı Yorumlara Facebook Müdahalesi

Covid19 pandemi salgını ile mücadele kapsamında Facebook tarafından paylaşımlara gerekli müdahaleyi yapan şirketten, iç araştırma raporları sızdırıldı.

Facebook geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak; “2 milyardan fazla insanın, Covid-19 ile ilgili bilgileri diğer kaynaklardan daha fazla Facebook’ta görüntülediğini” iddia etti. Salgın hastalık ile ilgili yanlış bilgilerle mücadele için kullandığı kaynaklar ile övünen Facebook’ta sızan belgeler, şirketin söyledikleriyle yaptıklarının bir olmadığını, arada çokça farklılık olduğunu gözler önüne serdi.

İç araştırma raporunda “Konu yorumlar olduğunda sorununun ölçeği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Dahili sistemlerimiz henüz aşı karşıtı yorumları yeterince tanımlamıyor, derecelendirmiyor ve/veya kaldırmıyor” ifadelerine yer verildi.

Kontrol ve Tespit Süreci Yetersiz

Mart 2021’de yayınlanan ek raporlarda, Covid-19 aşılarıyla ilgili yanlış anlaşılmaların yaygınlığı hakkında endişe edilmesi gerektiği dile getirildi. Çalışanlar, gönderilerin yoğunluğunu sistemin donanımına göre yetersiz olduğunu belirtti. Facebook yorumlarında, aşı karşıtı yorumların tespit ve kontrol edilme sürecinde İngilizce diliyle kontrolün yetersiz olduğu, diğer dillerde ise böyle bir özelliğin mevcut olmadığı açıklandı.

Aşı Karşıtı Yorumlar Neden Tespit Edilemiyor? Neden Kontrol Edilemiyor?

Facebook’un aşı karşıtı yorumlar ve salgın ile ilgili yanlış bilgi paylaşımlarıyla ilgili yetersiz kalma sebebini araştırdık. Aslında Facebook, dünya çapında yaklaşık 3.000 ölüm ve 100.000’e yakın kayıtlı Covid-19 pozitif vakası varken çalışmalara başlamıştı. Aradan geçen aylarca süreye rağmen, gerekli tedbirler henüz alınamamış gözüküyor.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık