Facebook Boykotu #StopHateforProfit

Nefret söylemi içeren paylaşımları yeterince engellemediği gerekçesiyle Facebook’a karşı başlayan reklam boykotu büyümeye devam ediyor. 2020’in ilk yarısında Facebook reklamlarına en çok para yatıran Disney Plus da boykota katıldı.

Facebook’taki nefret söylemi içeriklerine karşı başlatılan #StopHateforProfit kampanyasına destek veren dev şirketlere Disney de katıldı. 2020’nin ilk yarısı verilerine göre Facebook reklamlarına en çok parayı harcayan Disney’nin yeni dijital platformu Disney Plus, boykot çağrısına uydu.

Wall Strett Journal gazetesi, Disney’nin reklamlarını durdurduğunu yazdı.

Yılın ilk 6 ayında Disney, yeni kanalı Disney Plus için Facebook’a sadece ABD özelinde 210 milyon dolarlık reklam verdi. Üstelik Wall Strett Journal’ın haberine göre Disney’e bağlı bir diğer yayın platformu Hulu da Facebook’un sahibi olduğu Instagram’a verdiği reklamlarını kesti.

Disney’den de Facebook’tan da henüz konuyle ilgili bir açıklama gelmiş değil.

ABD’de faaliyet gösteren Anti-Defamation League (İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği), NAACP (Siyahların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik) ve Mozilla initernet tarayıcısı, #StopHateforProfit kampanyasıyla şirketleri Facebook’taki reklamlarını durdurmaya çağırmıştı. Kampanyada Facebook’un Afro-Amerikan kullancıları destekleyebilecek bir platform olarak konumlanabileceği yerde bunu yapmayı tercih etmediği öne sürülmüş, nefret söylemine ilişkin paylaşımları yeterince engellemediği, hatta çoğunlukla görmezden geldiği iddia edilmişti.

Aralarında Unilever, Coca-Cola, Honda, Microsoft ve Starbucks’ın da olduğu binin üzerinde şirket, boykot kararına uyarak geçici olarak Facebook’a reklam vermeyi durdurmuştu…

Metaren Bilişim ve Danışmanlık