Facebook’tan TikTok’a Karşı Büyük Hamle!

Devler liginin itibar kaybetme şampiyonu Facebook yeni bir skandal ile ABD medyasında yer buldu. Kullanıcıların verilerini üçüncü kişiler ile ticari anlaşma sonucu paylaşan şirket, geçtiğimiz yıl bünyesinden ayrılan eski çalışanlarının ifşalarıyla da ciddi anlamda itibar ve değer kaybı yaşadı.

Kurumsal yapısında ve şirket ünvanında değişikliğe giderek, Meta INC adıyla karşımıza çıkan firmanın; Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi popüler uygulamaları TikTok’un popülaritesini artırmasıyla zararını katladı.

Geçtiğimiz gün Washington Post gazetesi bomba iddiasıyla gündemi değiştirdi. Gazetenin yaptığı habere göre Facebook, Cumhuriyetçi partiye yakınlığıyla bilinen Targeted Victory firmasıyla bir anlaşma imzaladı. Yapılan anlaşma neticesinde “TikTok’un Amerikalı çocuklar için büyük tehdit” olduğu algısının yaratılmaya çalışıldığı bildirildi.

Facebook tarafından Targeted Victory firmasına verilen bu iş için ödediği tutar bilinmiyor. Henüz bir açıklama veya yalanlama gelmedi. Washington Post ise haber kaynağı olarak ele geçirilen bir e-postayı gösteriyor.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık