Herkese Açık Bilgiler Nedir?

Herkese açık içerikler, herkes tarafından görülebilir. Buna arkadaşınız olmayan kişiler ve Facebook dışındaki kişilerin yanı sıra basılı malzemeler, yayınlar (örnek: televizyon) ve internetteki diğer siteler gibi farklı medya kanallarını kullanan kişiler dahildir. Örneğin, sunduğumuz hizmetleri kullanarak bir televizyon programına ilişkin gerçek zamanlı ve herkese açık bir yorum paylaşırsanız, yaptığınız yorum programda veya Facebook’taki başka yerlerde görünebilir.

Hangi bilgiler herkese açıktır?

Paylaştığınız ve her zaman herkese açık bilgiler: Profilinizi doldururken bize verdiğiniz bilgilerden bazıları herkese açıktır. Yaş aralığınız, diliniz ve ülkeniz bu bilgilerden bazılarıdır. Ayrıca profilinizin Herkese Açık Profiliniz olarak adlandırdığımız bir kısmını, arkadaşlarınız ve akrabalarınızla bağlantı kurabilmeniz için kullanırız. Adınız, cinsiyetiniz, kullanıcı adınız ve kullanıcı kimliğiniz (hesap numaranız), profil fotoğrafınız, kapak fotoğrafınız ve ağlarınız, Herkese Açık Profilinizi oluşturur. Bu bilgiler de herkese açıktır. Bunları kullanarak başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olma yöntemlerimizden bazıları şunlardır:

  • Adınız, profil resminiz ve kapak fotoğrafınız insanların sizi tanımasına yardımcı olur.
  • Cinsiyet, bazı dillerde sizi tarif etmemize yardımcı olur.
  • Ağlarınızı (örnek: okul veya iş yeri) belirtmeniz, başkalarının sizi bulmasını kolaylaştırır.
  • Kullanıcı adı ve kullanıcı kimliği (örnek: hesap numarası) profilinizin URL’sinde gözükür.
  • Yaş aralığı, yaşınıza uygun içerik sunmamıza yardımcı olur.
  • Dil ve ülke, size uygun içerikler ve deneyimler sunmamıza yardımcı olur.

Herkese açık olarak paylaştığınız bilgiler: Bir şeyi Herkese Açık olarak paylaşmayı seçtiğinizde (örnek: hedef kitle seçiciden Herkese Açık‘ı seçtiğinizde), bu herkese açık bilgi olarak değerlendirilir. Bir şey paylaşıyorsanız ve hedef kitle seçiciyi ya da başka bir gizlilik ayarını göremiyorsanız, bu bilgiler de herkese açıktır. Facebook profilinizdeki temel bilgilerinizi kimlerin görebileceğini düzenleme ve Facebook’ta kimlerle paylaşımda bulunduğunuzu kontrol etmek için hedef kitle seçiciyi kullanma hakkında daha fazla bilgi alın.

Başkalarının paylaştığı şeyler: Başka biri sizin hakkınızda bir bilgi paylaşırken, bu bilgiyi kendisiyle paylaşmış ancak herkese açık yapmamış olsanız bile, bu kişi bu bilgiyi herkese açık olarak paylaşabilir. Ayrıca başkalarının herkese açık gönderilerine yorum yaptığınızda, yorumunuz da herkese açık olur.

Facebook Sayfalarındaki veya herkese açık gruplardaki gönderiler: Facebook Sayfaları ve herkese açık gruplar, herkese açık alanlardır. Sayfayı veya grubu görebilen herkes gönderinizi veya yorumunuzu görebilir. Genel olarak, bir Sayfada veya herkese açık grupta bir şey paylaştığınızda veya bir şeye yorum yaptığınızda, Haber Kaynağı’nda ya da Facebook içinde veya dışında başka yerlerde bununla ilgili bir haber yayınlanabilir.

Unutmayın, herkese açık bilgiler:

  • Facebook dışında bile olsa sizinle ilişkilendirilebilir.
  • Birisi Facebook’ta veya bir başka arama motorunda arama yaptığında görünür.
  • Sizin kullandığınız ve arkadaşlarınızın kullandığı Facebook ile entegre oyunlar, uygulamalar ve internet siteleri için erişilebilir konumdadır.
  • Graph API‘miz gibi API’lerimizi kullanan herkes için erişilebilir konumdadır.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık