Facebook ve Instagram Aşırılıkçılık Sebebiyle Yasaklandı!

Mark Zuckerberg’in CEO’su olduğu Meta firması bünyesinde, milyarlarca üyesi bulunan Facebook ve Instagram Rusya’da resmen yasaklandı. Moskova’daki Tverskoy Mahkemesinden çıkan resmi karara göre, Facebook ve Instagram’daki aşırılıkçı faaliyetler sebebiyle, Rusya’dan erişimin yasaklanması sonucu çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gerçekleştirdiği silahlı saldırılarından sonra çokça yaptırım uygulandı. Rusya’ya karşı Amerikan şirketlerinin büyük çoğunluğu yaptırımlara ayak uydurdu. Öyle ki, Facebook’ta Rusya askerlerine, Putin’e ve Belarus başkanı Lukashenko’ya karşı ölüm çağrılarına göz yumulacağı açıklanmıştı. Jet hızıyla Kremlin’den bu durumun kabul edilebilir olmadığı yanıtı gelmişti.

İlk adım, Rus kullanıcıların Instagram’dan yedeklemek istediği fotoğraf ve videoları yedeklemesi çağrısı yapıldı ve 1 hafta süre verildi. Kremlin’den yapılan bu açıklama Rusya tarafının Instagram’a erişimi yasaklayacağının aleni tebliği olarak algılandı. Geçtiğimiz günlerde ise, Facebook ve Instagram’a web tarayıcıları ve mobil uygulamalardan Rusya’dan erişim yasaklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta, Rus devlet medyasının içeriklerine karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle yasak uygulanmaya başladı. Bugün ise Rusya Başsavcılığı tarafından alınan erişim yasağı kararı resmiyete kavuştu. Meta bünyesindeki sosyal medya devi platformlar Rus kullanıcıların erişimine kapatıldı.

Rusya’nın İletişim Başkanlığı Roskomnadzor’dan bir yetkili söz alarak, “Şirketin faaliyetlerinin aşırılık yanlısı faaliyetler barındırmasıyla bağlantılı olarak bir yasağa tabi olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Rusya başsavcılığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi yasağın resmen getirilmesi talebinde bulununca, yargıç Olga Solopova karar verdi. Meta bünyesindeki Facebook ve Instagram yasaklandı, WhatsApp ile ilgili bir talep bulunmadığı için WhatsApp yasaktan muaf tutuldu.

Kararın ardından, başsavcılık ilgili sitelerde reklam faaliyeti yürütenlerin aşırıcılığı finanse etmek ile suçlanacağını belirtti ve reklam verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Böylece Meta, Rusya’dan gelir elde edemez hale gelecek. Ayrıca, sosyal medya danışmanlık hizmeti veren Rus firmalarının da büyük sarsıntılar yaşayacağı öngörülmektedir. İnternetten para kazanma yolunu tercih eden Ruslar için, Facebook ve Instagram’dan para kazanma ümitleri son buluyor.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık