Sahte Zelenski Videosu Facebook’tan Kaldırıldı

Rusya – Ukrayna arasındaki silahlı çatışmalar geçtiğimiz haftalarda savaş olarak tanınmıştı. İki ülkede savaşın ilk günlerinden beri düzenli olarak bilgi paylaşımı yaptı ve geneli manipülasyon odaklıydı.

Rusya, yaptığı açıklamada 500 Rus askerinin öldüğünü belirtirken, Ukrayna Savunma Bakanlığı Rusya’nın 10.000’den fazla askerini öldürdüklerini açıkladı. Bunlar beklenen ve doğruluğunun ortaya çıkması için zamana ihtiyaç olan bilgiler. Ancak yanıltıcı bilgi ve içeriklerin paylaşılması bu kadarıyla sınırlı değil.

Zelenski’nin Ukrayna askerine silah bırakma talimatı !

Sosyal medyaya bomba gibi düşen bir videoda, Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski’nin Ukrayna ordusuna silah bırakma talimatı verdiği yayınlandı. Yapılan incelemeler sonucunda videonun ilk olarak Ukrayna merkezli bir haber sitesinde paylaşıldığı da ortaya çıktı. Haber sitesi ise videonun, bir hack saldırısı sonucunda kendi sitelerinde paylaşıldığını belirtti.

Silah bırakma çağrısı yapılan içerik deepfake teknolojisi ile yapılmış ve hızla sosyal medyada paylaşılmıştı. Facebook çatı şirketi olan Meta videonun tüm platformlarından kaldırıldığını duyurdu. Böylece Instagram ve Facebook’tan kaldırılan ve WhatsApp’ta paylaşılması engellenen video suni algının yayılmasını engelledi.

Twitter’da benzeri bir açıklama yaparak, sahte videonun platformlarından kaldırıldığını açıkladı.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık