İddia: Özel Facebook Ekibi WhatsApp Konuşmalarımızı Okuyor!

Gündeme bomba gibi düşen Facebook raporunu, New York merkezli ProPublica şirketi yayınladı!

Uçtan uca şifrelendiği belirtilen ve uzun uzun anlatılarak birçok detaylı bilgisi paylaşılan WhatsApp sohbetlerimizin aslında uçtan uca şifrelenmediğine dair rapor ProPublica firması tarafından yayınladı.

Bahse konu firma, Facebook bünyesinde binlerce sözleşmeli personelin WhatsApp sohbetlerini incelediğini belirtti. Austin, Dublin, Singapur ve Teksas’ta milyonlarca kullanıcının mesajları inceleyen binlerce Facebook çalışanı olduğu belirtilirken Mark Zuckerberg eleştiri yağmuruna tutuldu.

Uygunsuz içeriklerin incelenmesi

WhatsApp sohbetlerini takip eden algoritmanın uygunsuz olarak işaretlediği görsel ve mesajlar için özel ekip ve özel yazılımların kullanıldığı, tüm içeriklerin kontrol altında olduğu belirtildi.

Yaklaşık üç yıl önce, uçtan uca şifreleme sistemi açıklanırken, gönderici ile alıcı arasında herhangi bir durak – bekleme – kontrol noktası olmadan içeriklerin kullanıcılar arasında transfer edileceği belirtiliyordu. Ancak ilgili firmanın raporu bu durumu tamamen inkar eden bir tutum içerisinde!

Kişisel verilerin izinsiz kullanılması, ticari amaçlar ile üçüncü firmalara veri satışı gibi birçok konuda defalarca kez mahkemelik olan Facebook INC. için önümüzdeki süreci sizler için takip ediyor olacağız.

Metaren Bilişim ve Danışmanlık